Factory source manufacturing melamine divided plate Export to Congo
Factory source manufacturing melamine divided plate Export to Congo Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.375inch Melamine kids divided Plate |
| Item No. | PT207 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 24 cm |
| Width | 21 cm |
| Height | 2.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Sticking for the perception of "Creating products of top quality and producing friends with people today from all around the world", we constantly place the desire of shoppers to start with for Factory source manufacturing melamine divided plate Export to Congo, The product will supply to all over the world, such as: UK , Ukraine , Portugal , To create more creative products, maintain high-quality products and update not only our products but ourselves so as to keep us ahead of the world, and the last but most vital one: to make every client satisfied with everything we offer and to grow stronger together. To be the real winner, starts here!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
The factory workers have rich industry knowledge and operational experience, we learned a lot in working with them,we are extremely grateful that we can encount a good company has excellent wokers.











