Factory source manufacturing Melamine Childrens Plate for Myanmar Manufacturer
Factory source manufacturing Melamine Childrens Plate for Myanmar Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Childrens Plate |
| Item No. | PT010 |
| Shape | Hello Kitty |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.2 cm |
| Width | 20.2 cm |
| Height | 3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9.7 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
Our products are broadly regarded and reliable by end users and can meet up with constantly transforming financial and social requires of Factory source manufacturing Melamine Childrens Plate for Myanmar Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Jersey , Kazakhstan , Our R&D department always designs with new fashion ideas so we could introduce up-to-date fashion styles every month. Our strict production management systems always ensure stable and high quality products. Our trade team provides timely and efficient services. If there are any interest and inquiry about our products, please contact us in time. We would like to establish a business relationship with your honored company.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Information or to Buy: http://qvc.co/2ruMr1D
This previously recorded video may not represent current pricing and availability.
Shop Denby at the Dining amp; Entertaining store. Free Shipping on eligible items. Everyday low..
For more details please visit: http://po.st/kwtUS3 Thank You!
Denby 16-Piece Praline Noir Dinner Set Service for 4 Dinnerware Sets
https://www.youtube.com/watch?v=fdniX1LxB_g
The supplier cooperation attitude is very good, encountered various problems, always willing to cooperate with us, to us as the real God.











