Factory source manufacturing melamine bowl with handle to Belarus Factory
Factory source manufacturing melamine bowl with handle to Belarus Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Two Tone Melamine Bowl with handle |
| Item No. | BW270 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Height | 13.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | with anti-slip bottom rubber |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.2 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our firm since its inception, normally regards item top quality as company life, constantly make improvements to generation technology, improve product excellent and repeatedly strengthen organization total good quality management, in strict accordance with the national standard ISO 9001:2000 for Factory source manufacturing melamine bowl with handle to Belarus Factory, The product will supply to all over the world, such as: Bolivia , South Korea , French , So far our products have been exported to east Europe, the Middle East, Southeast, Africa and South America etc. We have 13years professional sales and purchase in Isuzu parts at home and abroad and the ownership of the modernized electronic Isuzu parts checking systems. We honor our core principal of Honesty in business, priority in service and will do our best to offer our customers with high quality products and excellent service.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Excellent kitchen cookware with revolutionary ceramic non-stick coating with extra resistance to high temperatures, heat shocks and mechanical wear and a glass/stainless steel cover with an aperture for steam. Cookware ecoPRESTO is environmentally friendly, and its manufacture is environmentally sound. Suitable for gas, electric and vitro-ceramic cookers. Dishwasher safe. 3-year warranty.
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.











