Factory source manufacturing 6inch melamine coaster placemat for Croatia Importers
Factory source manufacturing 6inch melamine coaster placemat for Croatia Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT215 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.6 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 0.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.5 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
abide by the contract", conforms into the market requirement, joins in the market competition by its good quality also as provides a lot more comprehensive and great company for purchasers to let them turn into huge winner. The pursue from the firm, would be the clients' gratification for Factory source manufacturing 6inch melamine coaster placemat for Croatia Importers, The product will supply to all over the world, such as: Egypt , Russia , Poland , We'll initiate the second phase of our development strategy. Our company regards "reasonable prices, efficient production time and good after-sales service" as our tenet. If you are interested in any of our products and solutions or would like to discuss a custom order, make sure you feel free to contact us. We've been looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://bit.ly/LatteSpoons-GS
Similar videos:
Every kitchen, whether big or small, should be equipped with a set of these Long Handle Latte Spoons by Gouda Select!
With a lightweight design and a 7.2″ long handle, these cocktail spoons are bound to take the difficulty out of stirring lattes, smoothies, fruit cocktails, baby formula, ice cafe, your milkshake, desert, etc. These decorative long handle spoons are made out of a premium quality melamine material which is BPA-FREE, DISHWASHER-SAFE & EXTREMELY DURABLE. Since they can withstand temperatures from a chilly -20 to 110+ degrees Fahrenheit, these long spoons can be used on a wide range of HOT or COLD beverages.
Each package includes SIX long spoons (2 blue, 2 green and 2 pink). We recommend yo keep a couple around the kitchen, take a few to the office or perhaps even pack one in your child’s lunchbox when needed. The possibilities are virtually endless with these unique long stirring spoons!
- SIX Long Latte Spoons
- 2 blue, 2 green, 2 pink
- Extended 7.2″ Length
- Lightweight & Compact
- Strong & Durable
- Dishwasher-Safe
Well, what are you waiting for?
It’s time to add a set of these retro vintage melamine spoons to your collection of kitchen essentials.
Please subscribe to our channel
Just a review video covering some of the molds I used for making my resin pieces, plus show-offs of some finished pieces from the molds. Look below for links to where I bought them.
Batman: http://www.amazon.com/gp/product/B00JPIQSEU?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o03_s00
Serenity: http://www.thinkgeek.com/product/1867/?srp=5
Skull and Crossbones: http://www.amazon.com/gp/product/B0014A6BY4?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o03_s00
Gummy Bear: http://www.thinkgeek.com/product/ee56/?srp=2
Tetris: http://www.amazon.com/gp/product/B008NZHFPM?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o03_s00
Loot Crate Marvel: http://www.amazon.com/Marvel-Avengers-Cube-Tray-Crate/dp/B015T7YDUG
Dr. Who: http://www.thinkgeek.com/product/f247/?srp=1
Star Trek: http://www.amazon.com/gp/product/B00KWBHH2Q/ref=pd_lpo_sbs_dp_ss_1?pf_rd_p=1944687582&pf_rd_s=lpo-top-stripe-1&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B00FS1S3CS&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=1QDNJ581CCA1VGXDTY0F
Places to find me:
+Website: www.foxbones.com
+Etsy: https://www.etsy.com/shop/FoxBonesStudio
+Facebook: https://www.facebook.com/safetypinner/
+Instagram: @SafetyPinner
+Snapchat: fallingaction
+Periscope: @SafetyPinner
+Crafty Amino: @SafetyPinner
Music: “Der Kleber Sting” by Kevin MacLeod, www.incompetech.com
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.











