Factory selling melamine rectangle tray for Norway Factories
Factory selling melamine rectangle tray for Norway Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 17inch Melamine Rectangle Tray |
| Item No. | TR080 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 43.2 cm |
| Width | 32 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
High quality Very first,and Consumer Supreme is our guideline to offer the most beneficial service to our consumers.At present, we're attempting our greatest to be among the top exporters in our area to fulfill buyers far more need to have for Factory selling melamine rectangle tray for Norway Factories, The product will supply to all over the world, such as: Israel , Jordan , luzern , We've a skilled sales team, they have mastered the best technology and manufacturing processes, have years of experience in foreign trade sales, with customers able to communicate seamlessly and accurately understand the real needs of customers, providing customers with personalized service and unique merchandise.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Watch as Mark Clement from MyFixItUpLife shows you how easy it is to spray paint melamine shelves using Krylon Dual Superbond Paint + Primer. For more information on how to paint melamine & unique project ideas, visit www.krylon.com
It is a very good, very rare business partners, looking forward to the next more perfect cooperation!










