Factory selling melamine ice cream bowls Export to Costa rica
Factory selling melamine ice cream bowls Export to Costa rica Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Ice cream bowl |
| Item No. | BW207 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | Melamine Ice Cream Spoon |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.3 |
| Shipping Weight (kg) | 6.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
As for aggressive costs, we believe that you will be searching far and wide for anything that can beat us. We can state with absolute certainty that for such high-quality at such rates we have been the lowest around for Factory selling melamine ice cream bowls Export to Costa rica, The product will supply to all over the world, such as: Cambodia , Greece , Macedonia , We aim to become the modern enterprise with the commercial ideal of "Sincerity and confidence" and with the aim of "Offering customers the most sincere services and best quality products". We sincerely ask for your unchanged support and appreciate your kind advice and guidance.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Check out their website @ https://www.re-play.com I will contact the winner on Wednesday August 12, 2015 via email. The winner will then have 48 hours to …
Adhering to the business principle of mutual benefits, we have a happy and successful transaction, we think we will be the best business partner.










