Factory selling melamine cake stand to Chicago Factory
Factory selling melamine cake stand to Chicago Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13.75inch Melamine Cake Stand |
| Item No. | TR001 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1pcs/box,2pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 35 cm |
| Width | 35 cm |
| Height | 15 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.4 |
| Shipping Weight (kg) | 2.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
Innovation, quality and reliability are the core values of our company. These principles today more than ever form the basis of our success as an internationally active mid-size company for Factory selling melamine cake stand to Chicago Factory, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Serbia , Niger , We now have established long-term, stable and good business relationships with many manufacturers and wholesalers around the world. Currently, we've been looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. You should feel free to contact us for more details.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Not all melamine is evil! Despite what you might expect after my review of the Doctor Who melamine plate set, I ‘m pretty fond of this lightweight tea tray. Sure, you can’t lick it, put it in the dishwasher, or (worst of all) microwave it, but if your daily routine includes microwaving entire trays of tea, maybe someone needs to show up in a blue box to give you a refresher on the joys of electric kettles.
___
For every day of the Kickstarter for “Dining With the Doctor: Regenerated,” Kitchen Overlord is reviewing a different geeky kitchen gadget so you can decide which ones are worth your hard earned cash.
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!











