Factory Promotional melamine waste bin for Maldives Importers
Factory Promotional melamine waste bin for Maldives Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Fashion Melamine Waste Bin |
| Item No. | CP104 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Black |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20 cm |
| Width | 20 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.1 |
| Shipping Weight (kg) | 9.6 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of Factory Promotional melamine waste bin for Maldives Importers, The product will supply to all over the world, such as: Portugal , Oman , Estonia , With its rich manufacturing experience, high-quality products, and perfect after-sale service, the company has gained good reputation and has become one of the famous enterprise specialized in manufacturing series.We sincerely hope to establish business relation with you and pursue mutual benefit.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
The Mar-Bal Experience:
MAGNET: The Manufacturing Advocacy and Growth Network hosted Mar-Bal inc. for a two-day idea session, in which company members from across the board spoke openly and contributed ideas on how to grow and improve their business.
If you are interested in learning more about MAGNET, then come and visit our website, www.manufacturingsuccess.org
OR
If you want to schedule an Ideation Session for your own company, then call Linda at 216.391.7766
Website: www.wwprinter.com
Email: printersale@126.com
http://www.wwprinter.com/Full-Servo-3-Color-Automatic-Glass-Bottle-Screen-Printer-p84.html
The auto glass screen printer is full servo system for glass bottle screen decoration
The company leader recept us warmly, through a meticulous and thorough discussion, we signed a purchase order. Hope to cooperate smoothly











