Factory Promotional melamine promotional gift for Liberia Manufacturers
Factory Promotional melamine promotional gift for Liberia Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Promotinal Gift |
| Item No. | BW250 |
| Shape | Square |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 48sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 14 cm |
| Height | 4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.3 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
With a positive and progressive attitude to customer's curiosity, our organization repeatedly improves our products top quality to meet the wants of consumers and further focuses on safety, reliability, environmental necessities, and innovation of Factory Promotional melamine promotional gift for Liberia Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Armenia , Nigeria , New York , Due to the stability of our items, timely supply and our sincere service, we are able to sell our merchandise not only over the domestic market, but also exported to countries and regions, including the Middle East, Asia, Europe and other countries and regions. At the same time, we also undertake OEM and ODM orders. We will do our best to serve your company, and establish a successful and friendly cooperation with you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
3-Piece Mixing Bowl Set, Eco-Friendly, Melamine & BPA Free. Food Prep Set – 3 Mixing Bowls, Burgundy Wine 6.5L/Tequila Green 3.76L/Marine Blue 2.10L by More Cuisine Essentials BG -2122A
I love this set of bowls… I use it daily so much so that I never have all three bowls clean at the same time because someone has them. These are the perfect set for anything you might need it for in the kitchen. The colors make it easy to tell at a glance what size you have and the pour spout that each one has makes it easy to pour anything out of the bowls. They are lightweight yet still durable. They also have a small open hole on the back of the bowl on the lip making it easy to hang up and store if need be.
I like that they are BPA free and eco friendly bowls.
DISCLOSURE*** I received this item/s for free (or heavily discounted) to give an honest and unbiased review… I was not paid or compensated to give a rating or to even review the product. I give ratings based on my experience and the performance I expect with a product and not what the seller wants me to put. My first impression is based upon my testing of this product. This is my opinion AND I only change my rating if the product under performs over time. I am disclosing this in accordance with the Federal Trade Commission 16 CFR Part 255: Guides Concerning the Use of Endorsement and Testimonials in Advertising.***
http://www.amazon.com/dp/B019ZOHUHC
#Morecuisineessentials
Check out my new video “How to Thin Water Borne Paint for Spraying” where I explain how to measure viscosity using a #4 Ford Cup. Also, I’ve added the Ford cup plus some inexpensive 2.0mm gravity feed guns to my store at www.budmanproductions.com. Here I explain some of the how I mix latex paint for spraying and loading the gun. By the way, I don’t usually thin latex paint as you will see me doing in this video.
Music is Big Hat, licensed from Footage Firm
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.











