Factory Price melamine two tone cups to Gabon Manufacturer
Factory Price melamine two tone cups to Gabon Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 380ml Melamine Two Tone Cups |
| Item No. | CP007 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 9.2 cm |
| Capacity | 380 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7 |
| Shipping Weight (kg) | 8.2 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
The organization keeps on the procedure concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, purchaser supreme for Factory Price melamine two tone cups to Gabon Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Montpellier , Sweden , Yemen , There are advanced producing & processing equipment and skilled workers to ensure the merchandise with high quality. We've got found an excellent before-sale, sale, after-sale service to ensure the customers that could rest assured to make orders. Until now our merchandise are now moving on fast and very popular in South America, East Asia, the Middle east, Africa, etc.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Client: Digi Jadoo Broadband Ltd
Agency: ADCOMM Ltd.
Digital Agency: Bagher Bachcha Digital.
General Manager: M. Nafeezul Bari
Senior Brand Service Executive: Arindam Saha , Tanvir Md. Hafizul Hoque , Tasfia Raihan
Strategist: Salmeen Rafique Sameer
Art Director: Prashanta Saha
Creative Supervisor: Shopno Samudra
Sr. Visualizer: Sk. Sohel Uddin
Visualizer: Syed Tanver Ahmed
Copy writer: Fouzia Mahin Choudhury
Filmed & Produced by: Filmy Features Production
Film Director: Shankha Dasgupta
Producer: Lucky Moni
Executive Producer : Dipankor Dip
Director of Photography: Rafiqul Islam
Creative Supervisor : Ahmed hasan Sunny
Art Director: Omer Faruk
Costume Designer : Farzana Sun
Make Up & Hair artist: Robin Ahmed
First Assistant Director: Tanvir Hossain
Asst. Directors: Tasrin Munni, Lindaa Raashid
Post Supervisor : Riyasaad Haque
Music, Background Score: Arafat Mohsin, Studio 58
Edit & Colorist: Rashaduzzaman Shohag
CG: Sketch Studio & Allied Media
Cast :Nafisa Kamal Jhumur & Baizid Haque Joarder
Production Manager : Rasel Shikder
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.











