Factory Outlets melamine solo cup for Buenos Aires Manufacturer
Factory Outlets melamine solo cup for Buenos Aires Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16oz Melamine Solo Cup |
| Item No. | CP006 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | 16 oz |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
Sticking for the belief of "Creating items of top of the range and creating buddies with people today from all over the world", we normally put the interest of shoppers in the first place for Factory Outlets melamine solo cup for Buenos Aires Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Libya , Korea , United Arab Emirates , Our company will continue to serve customers with best quality, competitive price and timely delivery & the best payment term! We sincerely welcome friends from all over the world to visit& cooperate with us and enlarge our business. If you are interested in our products, please do not hesitate to contact us, we will be happy to provide you with further information!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Coleman 24 Piece Enamel Dinnerware Set Review
======================================
My review of the 24 Piece Coleman Enamel Dinnerware Set.
Amazon Product Page: http://amzn.to/2qcSjYi
This a great set, especially for the price. I can’t wait to use it on a big Colorado Tesla Road Trip up in the Mountains this summer with my boys!
24 piece, includes 4 plates, 4 bowls, 4 cups, 4 knives, 4 spoons, and 4 forks. This is a great start to your camping and travel set, or, if you have one of those “Up North” cabins, why not add some old school charm.
While not “Everything” you need, it is a great start, and with a average Amazon Prime price of $23, cant be beat!
The quality is quite good. Had some chips in the enamel, but for the price, which is less then half the price of the competition, no complaints here. In fact, it makes it look more “weathered” and “old School”.
https://www.facebook.com/KmanAuto
https://www.YouTube.com/KmanAuto
https://www.SuperchargerTravel.com
===================================================
Double-fired red speckled enamelware for a durable finish
Dishwasher-safe for one-step clean-up
Dishes: Four 10-in. plates, four 6-in. bowls and four 12-oz. handled mugs
Plastic-handled utensils: Four forks, four spoons, four knives in a roll-up storage pouch
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.











