Factory Free sample 6.75inch melamine coaster placemat Supply to Atlanta
Factory Free sample 6.75inch melamine coaster placemat Supply to Atlanta Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6.75inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT214 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 0.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.9 |
| Shipping Weight (kg) | 11 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Being supported by an advanced and professional IT team, we could offer technical support on pre-sales & after-sales service for Factory Free sample 6.75inch melamine coaster placemat Supply to Atlanta, The product will supply to all over the world, such as: Grenada , Bolivia , Palestine , Our mission is "Provide Products with Reliable Quality and Reasonable Prices". We welcome customers from every corner of the world to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Brand: Igloo
Client: Abdul Monem Limited
Brand Manager’s: Sumit Chakraborty, Shauqaina Naznin
Agency: AsiaticJWT
Executive Director: Neville Ferdous Hasan
Creative Director: Sharmin Rahman
Associate Creative Director: Shamim Sufian
Copy Supervisor: Apurba Pal Arko
Copywriter: Akil Ashraf
Account Director: S.Ehsanul Khaleque Bappee / Syeda Meher Noor
Account Manager: Pavel Rahman / Farha Diba
Account Executive: Mahin Rizvan
Production House: OUTCASTE FILMS
Director: Dhrubo Hasan
Producer: Biplob Kamal
Line Producer: Nishan Barua
Producttion Manager: Mamun Molla
Casting: Mohammad Rafi Sumon, Ifrithjena Miti, Mashfiq Uddín Khäled, Barshan
Cast: Nadia, Brishty Islam, Jovan, Nila, Tasnia Farin, Khalid Hasan Rumi,
Costume: Samir Khan, Xini
Art: Hasan Tareq
Hair & Make-up: Robin & his team
Music : Pavel Areen, Butter Studio
Sound: Anik Ahmed, Butter Studio
Singer: Armeen Musa, Anchol
VO: Armeen Musa
Offline: Rashaduzzaman Shohag
On spot edit: Masud
Product Shots: First Take Films, Mumbai
CG: Sketch
Grade: Miten udeshi
Post: Pixion
Post (Mumbai): Sagnik
Post (Local): kabir ahamed
Cinematographer: Murshed Bipul
Cinematographer Assit: Rafiq islam
Focus Puller: Asgar, Gaffer: Iqbal
AD’s: Aminul Ishaq, Limanul Haque Chowdhury, Samir Khan, Badhan Dhruba Kabir Ahmed, Dhruvo Rehman
A few important things to keep in mind when cutting out a coutretop for a basin or sink. These few tips will make your job go much easier.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!











