Factory Free sample 6.25inch melamine coaster placemat Wholesale to Jersey
Factory Free sample 6.25inch melamine coaster placemat Wholesale to Jersey Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6.25inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT174 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.9 cm |
| Width | 13.9 cm |
| Height | 1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.3 |
| Shipping Weight (kg) | 10.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
High quality Very first,and Consumer Supreme is our guideline to offer the most beneficial service to our consumers.At present, we're attempting our greatest to be among the top exporters in our area to fulfill buyers far more need to have for Factory Free sample 6.25inch melamine coaster placemat Wholesale to Jersey, The product will supply to all over the world, such as: Guyana , Leicester , Toronto , We rely on high-quality materials, perfect design, excellent customer service and the competitive price to win the trust of many customers at home and abroad. 95%products are exported to overseas markets.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Get the ultimate DIY book ► http://thekingofdiy.com
Follow me ► http://facebook.com/uarujoey
How to build a plywood aquarium. Sounds fishy right? Building a wooden tank? Have no fear… I will show you how to build a plywood aquarium, while keeping it affordable, simple, LOOK GREAT and what i like to call: Bullet proof.
This is part 1 of a 6 part build. In this video I show you how I built the tank itself. The shell of the tank came first.
Part 2: https://www.youtube.com/watch?v=dS6AJL3CAt0
Machines used for cut and edge or manufacturing purposes on manual machines
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.











