Factory For melamine colander Wholesale to Nepal
Factory For melamine colander Wholesale to Nepal Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Colander |
| Item No. | BW257 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue/Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.3 cm |
| Width | 18.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.5 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate in our success for Factory For melamine colander Wholesale to Nepal, The product will supply to all over the world, such as: Vietnam , Hanover , Greek , Whether selecting a current product from our catalog or seeking engineering assistance for your application, you can talk to our customer service center about your sourcing requirements. We can provided good quality with competitive price for you personally.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Description : In this video we share the do’s and don’ts for using the cookware for your Microwave oven. I have mentioned some examples of the various combinations of chinaware cups, plastic ware ,glass, melamine and bake ware that can be used for Microwave cooking.
Borosil Bakeware- Bake and serve
Tupperware glass
Bone china tea cup
Microwave bowl – Borosil
Corelle dinner side plate
Ice cream bowl set from Turkey
If you liked this video please like it!
Qingdao Eoncred is the Leading Medium Density Fibreboards,MDF,Plywood,Hardboard, Particle Board and PVC Edge Banding Factory and Manufacturer in China with well-equipped testing facilities and strong technical force.
Like us on Facebook: https://www.facebook.com/eoncredgroup/
Follow us on Twitter: https://twitter.com/eoncred
General Inquiries: eoncred@gamil.com
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!











