Factory For melamine bowl with handle Export to Canada
Factory For melamine bowl with handle Export to Canada Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Two Tone Melamine Bowl with handle |
| Item No. | BW270 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Height | 13.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | with anti-slip bottom rubber |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.2 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
Our products are greatly acknowledged and reliable by users and may fulfill repeatedly shifting financial and social wants for Factory For melamine bowl with handle Export to Canada, The product will supply to all over the world, such as: Bulgaria , Manchester , Finland , We have developed large markets in many countries, such as Europe and the United States, Eastern Europe and Eastern Asia. Meanwhile with the powerful predominance in persons with ability, strict production management and business concept.we constantly carry on self-innovation, technological innovation, managing innovation and business concept innovation. To follow the world markets fashion, new products are kept on researching and providing to guarantee our competitive advantage in styles, quality, price and service.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Cutting melamine laminated particleboard for threaded rod audio shelves. Jig Saw, Circular Saw, Router, Table Saw. (www.audioshelfdvd.com)
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.











