Factory directly provided melamine soup bowl for moldova Factory
Factory directly provided melamine soup bowl for moldova Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Round Melamine Soup Bowl |
| Item No. | BW286 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.3 cm |
| Width | 20.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.4 |
| Shipping Weight (kg) | 9.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
Our focus on should be to consolidate and enhance the quality and repair of present products, in the meantime constantly establish new products to meet unique customers' requires for Factory directly provided melamine soup bowl for moldova Factory, The product will supply to all over the world, such as: Turin , Estonia , Ecuador , We have top engineers in these industries and an efficient team in the research. What is more, now we have our own archives mouths and markets in China at low cost. Therefore, we can meet different inquiries from different clients. Remember to find our website to check more information from our merchandise.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.allendesigners.com/products/fineline_tower_display_cases#.Uh33GtKsiSo
Fineline Towers give a refined and attractive appearance. Designed with an all glass exterior with thin modular framing, they show off your highlighted merchandise at its best. Standard tower features include glass door with lock, and pre-wired spotlights. Fineline Towers are ideal for showcasing fine collectibles, jewelry, giftware, cosmetics and fragrances, and other merchandise that calls for elegant display. Both towers measure 75″ high overall, with a 19″ high lower base, 51″ high glass display area, and a 5″ high crown at top. Square tower is 16″ square, with one spotlight. Hexagonal tower is 20″ wide, with two spotlights. Ships by truck-line for curbside delivery, we will notify you with truck-line shipping charges for your final approval. Please allow approx 3 to 4 weeks for delivery.
In China, we have many partners, this company is the most satisfying to us, reliable quality and good credit, it is worth appreciation.










