Factory directly provided melamine mixing bowls Wholesale to The Swiss
Factory directly provided melamine mixing bowls Wholesale to The Swiss Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5pcs Round Melamine Mixing Bowl Set |
| Item No. | BW025 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1set/box,2set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Width | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Height | 12.6cm / 11.2 cm / 9.6 cm / 8.3 cm / 7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.3 |
| Shipping Weight (kg) | 4.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
Our company puts emphasis on the management, the introduction of talented personnel, and the construction of staff building, trying hard to improve the quality and liability consciousness of staff members. Our company successfully attained IS9001 Certification and European CE Certification of Factory directly provided melamine mixing bowls Wholesale to The Swiss, The product will supply to all over the world, such as: Bolivia , Cairo , Algeria , We look forward to hearing from you, whether you are a returning customer or a new one. We hope you will find what you are looking for here, if not, please contact us immediately. We pride ourselves on top notch customer service and response. Thank you for your business and support!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
really cute design, there are multiple color for choice. Decorate your home with these candle holders. New arrival in 2015
Srithai Superware started its operations in India in November 2009. Srithai Superware India Ltd has been registered in India as a trading company and is present in Delhi & NCR, Mumbai, Surat, Mizoram, Bangalore and plans to soon be active in Kolkata, responsible for the sales and marketing of its Melamine products.
In India, Srithai Superware is promoting the Brand Ektra which is the most superior Brand in 100% Melamine Tableware which represents “Metro Living”. Within the short span of 2 years the brand has already touched the hearts of lacs of people.
As a People’s Company, Srithai Superware also offers many income earning opportunities to the people. For instance, it has brought an exclusive Income Earning Opportunity for women in India, which gives them a great opportunity to earn, follow their heart and fulfill their aspirations.
Srithai Superware India believes that women have all the qualities and characteristics to become a successful Business Entrepreneur. They can be an ideal home maker along with running their own independent business. Therefore, they provide an opportunity to women to learn, earn & grow. The opportunity is tailormade for all women whether they are home makers or are working women. The flexibility of ‘choosing your own time and making your own plans’ gives the freedom to a woman to be an effective home maker as well as be a successful business woman.
Thus, any woman can join the Srithai Superware India family as a DEALER and can grow up to the level of a BUSINESS DIRECTOR depending on her performance, dedication and commitment to the business.
The company offers weekly cash earnings, recognition & rewards, as well as free business training. It also has a very unique Selling System which it calls ‘Group Demonstrations’. It is a very dignified and sophisticated system to promote and sell its products. It is NOT A DOOR TO DOOR SELLING SYSTEM. The company also supports the sales force at every level.
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.











