Factory directly provide melamine pet scoop to New Orleans Factories
Factory directly provide melamine pet scoop to New Orleans Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 1 CUP Melamine Pet Scoop |
| Item No. | PE018 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18.7 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
Our team through professional training. Skilled professional knowledge, strong sense of service, to meet the service needs of customers for Factory directly provide melamine pet scoop to New Orleans Factories, The product will supply to all over the world, such as: Thailand , panama , Ghana , By integrating manufacturing with foreign trade sectors, we can offer total customer solutions by guaranteeing the delivery of right items to the right place at the right time, which is supported by our abundant experiences, powerful production capability, consistent quality, diversified product portfolios and the control of the industry trend as well as our mature before and after sales services. We'd like to share our ideas with you and welcome your comments and questions.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For more news visit ☛ http://english.ntdtv.com
Now to a consumer safety report. Warner Brothers has recalled drinking glasses produced in China, containing high levels of toxic metals.
The Associated Press commissioned a test on the products. They found the glasses contained lead of up to one thousand times above the federal limit for children’s products.
They also contained high levels of the dangerous chemical cadmium.
The glasses are produced by Warner Brothers as collector items for adults. They depict characters from the “Wizard of Oz” and Superman.
The U.S. Consumer Product Safety Commission ruled the glasses are “children’s products” and called them unsafe for kids.
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!











