Factory directly provide melamine kids plate for Liberia Manufacturer
Factory directly provide melamine kids plate for Liberia Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8.5inch Round Melamine Kids Plate |
| Item No. | PT169 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Height | 2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 12 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
Just about every member from our large efficiency income crew values customers' wants and enterprise communication for Factory directly provide melamine kids plate for Liberia Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Tunisia , San Diego , Durban , By integrating manufacturing with foreign trade sectors, we can provide total customer solutions by guaranteeing the delivery of right products to the right place at the right time, which is supported by our abundant experiences, powerful production capability, consistent quality, diversified products and the control of the industry trend as well as our maturity before and after sales services. We'd like to share our ideas with you and welcome your comments and questions.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
really cute design, there are multiple color for choice. Decorate your home with these candle holders. New arrival in 2015
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.










