factory customized melamine two tone bowl for Bahamas Factory
factory customized melamine two tone bowl for Bahamas Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" could be the persistent conception of our enterprise to the long-term to produce together with clients for mutual reciprocity and mutual profit for factory customized melamine two tone bowl for Bahamas Factory, The product will supply to all over the world, such as: Yemen , Puerto Rico , Venezuela , We have been perfectly devoted to the design, R&D, manufacture, sale and service of hair products during 10 years of development. We have introduced and are making full use of internationally advanced technology and equipment, with advantages of skilled workers. "Dedicated to providing reliable customer service" is our aim. We are sincerely looking forward to establishing business relationships with friends from at home and abroad.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
The original Tail Gate Wine Glass.
Who needs romance when you can have one of these?! It is great at parties and will definitely be a hilarious topic of discussion.
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.











