factory customized Melamine teabag holder to Cyprus Importers
factory customized Melamine teabag holder to Cyprus Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Teabag Holder |
| Item No. | PT197 |
| Shape | Tea Pot |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 24pcs/box,144pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 9.5 cm |
| Width | 7.3 cm |
| Height | 1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
Our firm sticks to the basic principle of "Quality is the life of your company, and status will be the soul of it" for factory customized Melamine teabag holder to Cyprus Importers, The product will supply to all over the world, such as: Armenia , Slovakia , Nepal , Our business activities and processes are engineered to make sure our customers have access to widest range of products with the shortest supply time lines. This achievement is made possible by our highly skilled and experienced team. We look for people who want to grow with us around the globe and stand out from the crowd. We have people who embrace tomorrow, have vision, love stretching their minds and going far beyond what they thought was achievable.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For more details, click here: http://sekut.top/bestseller/-villeroy-boch-cellini-24-piece-dinnerware-set-dinnerware-set-B00N46XRCU.html
In this video I show you the Shop Villeroy amp; Boch at the Dining amp; Entertaining store. Free Shipping on eligible items. Everyday low prices, save up to 50 .. Thank You!
Villeroy Boch Cellini 24 Piece Dinnerware Set Dinnerware Set…
https://www.youtube.com/watch?v=VK1E3FRb4fI
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.











