factory customized melamine soup bowl Wholesale to Serbia
factory customized melamine soup bowl Wholesale to Serbia Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Round Melamine Soup Bowl |
| Item No. | BW286 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.3 cm |
| Width | 20.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.4 |
| Shipping Weight (kg) | 9.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
Bear "Customer first, High quality first" in mind, we perform closely with our consumers and provide them with efficient and experienced services for factory customized melamine soup bowl Wholesale to Serbia, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , Colombia , Ghana , To work with an excellent products manufacturer, our company is your best choice. Warmly welcome you and opening up the boundaries of communication. We are the ideal partner of your business development and look forward to your sincere cooperation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Frostone collection of Melamine buffetware. Dishwasher safe but not recommended for microwave use. Attractive mottled effect on larger pieces.
Product Launced at 2012 Hotelympia at ExCel London.
Presented by John Temple from table Craft.
Tel: 0161 483 6256
Email: sales@stephensons.com
The company can think what our think, the urgency of urgency to act in the interests of our position, can be said this is a responsible company, we had a happy cooperation!











