factory customized Melamine serving tray for Mongolia Manufacturer
factory customized Melamine serving tray for Mongolia Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 20inch Melamine Rectangle Tray with Handle |
| Item No. | TR078 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,6pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 50.5 cm |
| Width | 37.5 cm |
| Height | 4.9 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
Our primary intention should be to offer our clientele a serious and responsible enterprise relationship, delivering personalized attention to all of them for factory customized Melamine serving tray for Mongolia Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Auckland , Tajikistan , Boston , At present our sales network is growing continually, improving service quality to meet customer's demand. If you are interested in any products , please contact us at anytime. We are looking forward to forming successful business relationships with you in near future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
The name of Cornet Crockery has become a synonym of quality. We have become a prominent organization as manufacturer, supplier, wholesaler and retailer of Crockery products. We readily serve the most advance industries like restaurants, fast food joints, catering industry, catering display series, kitchen crockery and others.
Established in the year 2006 in Delhi, our organization is based on the fundamental values that shape our company. This helps us in permeating all our relationships with clients and other industries. The entire collection is crafted with high quality components and the infrastructure is well-supported by our diligent team of professionals. They work constantly under the guidance of Mr. Ajit Singh to offer our clients a quality range. We have state-of-art resources that include infrastructure, updated technology, raw materials and workforce. The high grade materials are procured form reliable vendors that are quality tested and quality assured.
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.











