Factory Cheap price melamine meal tray Export to Sudan
Factory Cheap price melamine meal tray Export to Sudan Detail:
| Specification | |
| Item Name | 11.5inch Melamine Meal Tray |
| Item No. | TR079 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our organization sticks to your principle of "Quality may be the life of your organization, and reputation will be the soul of it" for Factory Cheap price melamine meal tray Export to Sudan, The product will supply to all over the world, such as: Adelaide , Sacramento , Hamburg , The design, processing, purchasing, inspection, storage, assembling process are all in scientific and effective documentary process , increasing usage level and reliability of our brand deeply, which makes us become superior supplier of the four major product categories shell castings domestically and obtained the customer's trust well.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.globalindustrial.com/g/foodservice/appliances/mixers/kitchenaid-accessories?utm_source=youtube&utm_medium=video&utm_campaign=kitchenaid-accessories
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/8131821?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-088377
Jeffrey Banks Designer Plaid 4piece Melamine Dinner Plates
Timeless style is such a hallmark of class. Add your own fun take on tradition with these plaid dinner plates. They’re made from…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #088377
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.










