Factory Cheap price halloween melamine dinnerware for Kuwait Manufacturer
Factory Cheap price halloween melamine dinnerware for Kuwait Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | Halloween Melamine Dinnerware |
| Item No. | TZ007 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 24sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 49.4 cm |
| Width | 20.5 cm |
| Height | 2.2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.2 |
| Shipping Weight (kg) | 6.3 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
To be a result of ours specialty and service consciousness, our company has won a superb reputation between customers all around the environment for Factory Cheap price halloween melamine dinnerware for Kuwait Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Guatemala , Dubai , Italy , With strong technical strength and advanced production equipment, and SMS people purposefully , qualified, dedicated spirit of enterprise. Enterprises took the lead through the ISO 9001:2008 international quality management system certification, CE certification EU ; CCC.SGS.CQC other related product certification. We look forward to reactivating our company connection.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Yum, but say goodbye to the plate. TOO MUCH HEAT!!!
Set comprises 8 of each: 26.5cm (10½) diam. dinner plates, side plates, soup/cereal bowls, egg cups and 10oz mugs. 1 x oval 31cm (12¼) platter, 2 x 23cm (9) serving bowls, gravy boat with saucer, salt and pepper pots, 8 x placemats size 29 x 21.5cm (11½ x 8½), 8 x coasters size 10.5cm (4) square and 2 large placemats size 40 x 30cm (15¾ x 11¾). All hard wood cork backed, heat resistant and wipe clean. Also a 32-piece stainless steel cutlery set comprising 8 of each: dinner knives, dinner forks, dessert spoons, teaspoons and 3 large serving spoons. All crockery and cutlery dishwasher safe. Crockery also microwave safe. Delivery cost £5. At http://homeshopping.24studio.co.uk/search/23191597?source=TX56&cm_mmc=Studio_NP-_-Social_Media-_-YouTube-_-100Piece_Vintage_Script_&_Combo_Set_June_book_2013. Plus there are many more products to choose from with up to 80% off on 24studio.co.uk
The enterprise has a strong capital and competitive power, product is sufficient, reliable, so we have no worries on cooperating with them.











