Factory Cheap melamine dessert plate Wholesale to panama
Factory Cheap melamine dessert plate Wholesale to panama Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
Our firm has been concentrating on brand strategy. Customers' satisfaction is our best advertising. We also offer OEM provider for Factory Cheap melamine dessert plate Wholesale to panama, The product will supply to all over the world, such as: New Delhi , Denver , Rotterdam , By continuous innovation, we will provide you with more valuable products and services, and also make a contribution for the development of the automobile industry at home and abroad. Both domestic and foreign merchants are strongly welcomed to join us to grow together.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.claycraftindia.com/ – Manufacturer and exporter of fine bone china products, Ceramic india, coffee Mug, Ceramic coffee mug, Ceramic dinner set, Tableware products, Indian crockery jaipur, Bone china Gift items, Bone china crockery, Bone china pottery, Pottery jaipur india, Bone china crockery machinery from India.
Our Location:
F-766 A, Road No. 1-D,
V.K.I. Area, Jaipur- 302013 – India
Tel. : +91 141 4107975
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!











