Factory Cheap Hot melamine meal tray Supply to Kuwait
Factory Cheap Hot melamine meal tray Supply to Kuwait Detail:
| Specification | |
| Item Name | 11.5inch Melamine Meal Tray |
| Item No. | TR079 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
To be a result of ours specialty and repair consciousness, our corporation has won a good popularity amid consumers everywhere in the environment for Factory Cheap Hot melamine meal tray Supply to Kuwait, The product will supply to all over the world, such as: Karachi , Mexico , Zurich , Our expert engineering team will generally be prepared to serve you for consultation and feedback. We're able to also give you with free of charge samples to meet your requirements. Best efforts will likely be produced to provide you the best service and merchandise. When you are keen on our business and items, make sure you speak to us by sending us emails or call us quickly. In an effort to know our merchandise and company extra, you may come to our factory to view it. We'll generally welcome guests from all over the world to our business to create business relations with us. Be sure to feel cost-free to speak to us for small business and we believe we are going to share the best trading experience with all our merchants.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
extra-melamine-By crhouseware
crhouseware@hotmail.com
crhouseware@gmail.com
Tel 053-660282,787300
http://www.crhouseware.com/melamin-extra.htm
http://www.crhouseware.com/melamin-extra3.htm
http://www.crhouseware.com/melamin-extra1.htm
Plasticware from Custom Glassware – http://www.customglassware.com/plasticware.html
2 oz. Plastic Shot Glasses – Item No. AC-C2
14 oz. Plastic Stein Mugs – Item No. AC-STEIN14
6 oz. Plastic Martini Glasses w/ Detachable Base – Item No. AA-C6MT
4 oz. Plastic Champagne Flutes w/ Detachable Base – Item No. AA-C4C
5 oz. Plastic Wine Glasses w/ Detachable Base – Item No. C5W
16 oz. Printed Plastic Cups – Item No. AC-C16
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!











