Excellent quality for melamine platters to Uganda Importers
Excellent quality for melamine platters to Uganda Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16inch Melamine Oval Plate |
| Item No. | PT045 |
| Shape | Oval |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 41 cm |
| Width | 41 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
With our abundant experience and considerate products and services, we have been recognized to be a reputable supplier for a lot of global consumers for Excellent quality for melamine platters to Uganda Importers, The product will supply to all over the world, such as: Accra , Spain , Serbia , Aiming to grow to be by far the most professional supplier within this sector in Uganda, we keep researching on the creating procedure and raising the high quality of our principal goods. Till now, the merchandise list has been updated on a regular basis and attracted customers from around the globe. Detailed data can be obtained in our web page and you'll be served with good quality consultant service by our after-sale team. They're going to allow you to get complete acknowledge about our items and make a satisfied negotiation. Small business check out to our factory in Uganda can also be welcome at any time. Hope to obtain your inquiries to get a happy co-operation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Beautiful Hand carved 2 Pairs of Onyx Vases and 1 Pair of Pillars. Can also be seen at www.rmandgs.co.uk
WHITE MELAMINE MDF BOARD
In China, we have many partners, this company is the most satisfying to us, reliable quality and good credit, it is worth appreciation.











