Excellent quality for melamine outdoor dinnerware for Manchester Factories
Excellent quality for melamine outdoor dinnerware for Manchester Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Outdoor Dinnerware |
| Item No. | TZ002 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 28 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
To meet the customers' over-expected pleasure , we have now our solid crew to supply our greatest all round assistance which includes marketing, sales, planning, production, top quality controlling, packing, warehousing and logistics for Excellent quality for melamine outdoor dinnerware for Manchester Factories, The product will supply to all over the world, such as: Lesotho , America , Japan , Our company insists on the purpose of "takes service priority for standard, quality guarantee for the brand, do business in good faith, to provide professional, rapid, accurate and timely service for you". We welcome old and new customers to negotiate with us. We will serve you with all sincerity!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
★★ Cheap Price Multi-function rainbow bowl 8 sets Measuring spoon Mixing bowl/kitchen Basin Baking measuring cup utensils cooking tool 301-0418 ★★
Discounts and special promotions only for you. Sign up here : https://goo.gl/LkrW9w
===============================
Check Price Click : http://goo.gl/BdbdWe
Go To Store Click : http://goo.gl/BdbdWe
Special Price Click : http://goo.gl/BdbdWe
Multi-function rainbow bowl 8 sets Measuring spoon Mixing bowl/kitchen Basin Baking measuring cup utensils cooking tool 301-0418
[http://www.indiamart.com/ahuja-impex-gurgaon/] Ahuja Impex is listed amidst the renowned manufacturers, exporters and suppliers of high quality collection of Acrylic Crockery. Our highly useful array comprises Acrylic Spoons, Thalis, Bowls, Trays, Plates, Dinner Sets and Fast Food Crockery Items. The offered crockery items are extensively acknowledged due to their various attributes like supreme quality, durability, easy to clean, light weight and long lasting nature.These are made available in various sizes, shapes, designs, colors finishes, polish, prints and other related specifications for our esteemed clients. Our professionals use advanced production technology to fabricate these products in compliance with the international quality standards.
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.










