Excellent quality for melamine meal tray to Turin Factories
Excellent quality for melamine meal tray to Turin Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 11.5inch Melamine Meal Tray |
| Item No. | TR079 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
We believe that long term partnership is a result of high quality, value added service, rich experience and personal contact for Excellent quality for melamine meal tray to Turin Factories, The product will supply to all over the world, such as: Tanzania , French , Angola , Our staffs are adhering to the "Integrity-based and Interactive Development" spirit, and the tenet of "First-class Quality with Excellent Service". According to the needs of every customer, we provide customized & personalized services to help customers achieve their goals successfully. Welcome clients from home and abroad to call and inquire!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Three hopeful inventors make their pitches to our judges as they compete to become TODAY’s Next Big Thing and sell their products on QVC this weekend: John Esquivel with his Perfect Taco Shaper; Yair Reiner with the Frywall splatter guard, and Laura Ivy, who’s pitching the Skrub Knife Cleaner. Vote for your favorite on TODAY.com.
» Subscribe to TODAY: http://on.today.com/SubscribeToTODAY
» Watch the latest from TODAY: http://bit.ly/LatestTODAY
About: TODAY brings you the latest headlines and expert tips on money, health and parenting. We wake up every morning to give you and your family all you need to start your day. If it matters to you, it matters to us. We are in the people business. Subscribe to our channel for exclusive TODAY archival footage & our original web series.
Connect with TODAY Online!
Visit TODAY’s Website: http://on.today.com/ReadTODAY
Find TODAY on Facebook: http://on.today.com/LikeTODAY
Follow TODAY on Twitter: http://on.today.com/FollowTODAY
Follow TODAY on Google+: http://on.today.com/PlusTODAY
Follow TODAY on Instagram: http://on.today.com/InstaTODAY
Follow TODAY on Pinterest: http://on.today.com/PinTODAY
Three Inventors Compete To Be TODAY’s Next Big Thing On QVC | TODAY
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.











