Europe style for melamine pet scoop to Holland Importers
Europe style for melamine pet scoop to Holland Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 1 CUP Melamine Pet Scoop |
| Item No. | PE018 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18.7 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
To fulfill the customers' over-expected fulfillment , we have now our solid staff to deliver our greatest general assistance which includes internet marketing, product sales, creating, manufacturing, excellent controlling, packing, warehousing and logistics for Europe style for melamine pet scoop to Holland Importers, The product will supply to all over the world, such as: Eindhoven , Boston , Canada , All our products are exported to clients in the UK, Germany, France, Spain, the USA, Canada, Iran, Iraq, the Middle East and Africa. Our products are well welcomed by our customers for the high quality, competitive prices and the most favorable styles. We hope to establish business relationship with all customers and bring more beautifu colors for the life.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
SHENZHEN HOERSUN PLASTIC & MOLDING FACTORY is a plastic cups manufacturer/ plastic cups factory. vacuum cups, lemon cup, cheap tea cups,custom plastic cups,reusable coffee cup, etc.
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!











