Europe style for melamine coasters to Azerbaijan Factories
Europe style for melamine coasters to Azerbaijan Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Melamine Coasters |
| Item No. | PT175 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 40pcs/box,400pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 0.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 12.4 |
| Shipping Weight (kg) | 13.5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
We also present product or service sourcing and flight consolidation products and services. We have our possess manufacturing facility and sourcing place of work. We can easily supply you with almost every type of product or service connected to our item variety for Europe style for melamine coasters to Azerbaijan Factories, The product will supply to all over the world, such as: UK , Russia , Jersey , Each product is carefully made, it will make you satisfied. Our products in the production process have got strictly monitored, because it is only to provide you the best quality, we will feel confident. High production costs but low prices for our long-term cooperation. You can have a variety choices and the value of all types are same reliable. If you have any question, do not hesitate to ask us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Xiangtan Shuanghuan Machinery Development Co.,Ltd
Add.: No.6 Rhine Road, German Industrial Park, Yuetang District in Xiangtan, Hunan province, China.
Skype: loong.dora
Phone:+86 186 7435 2056(id for whatapp,line)
Email:Dora@eggtraymachine-sh.com
Tel: +86 0731-58636699 Fax: +86 0731-58636699
Web: www.eggtraymachine-sh.com
Ice Cream Spade Spoon http://bit.ly/Latte_Spoons_Discount
Similar videos:
Every kitchen, whether big or small, should be equipped with a set of these Long Handle Ice Cream Spade Spoonn by Gouda Select!
With a lightweight design and a 7.2″ long handle, these cocktail spoons are bound to take the difficulty out of stirring lattes, smoothies, fruit cocktails, baby formula, ice cafe, your milkshake, desert, etc. These decorative long handle spoons are made out of a premium quality melamine material which is BPA-FREE, DISHWASHER-SAFE & EXTREMELY DURABLE. Since they can withstand temperatures from a chilly -20 to 110+ degrees Fahrenheit, these long spoons can be used on a wide range of HOT or COLD beverages.
Each package includes SIX long spoons (2 blue, 2 green and 2 pink). We recommend yo keep a couple around the kitchen, take a few to the office or perhaps even pack one in your child’s lunchbox when needed. The possibilities are virtually endless with these unique long stirring spoons!
- SIX Long Latte Spoons
- 2 blue, 2 green, 2 pink
- Extended 7.2″ Length
- Lightweight & Compact
- Strong & Durable
- Dishwasher-Safe
Well, what are you waiting for?
It’s time to add a set of these retro vintage melamine spoons to your collection of kitchen essentials.
Ice Cream Spade Spoon
Please subscribe to our channel
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.










