Europe style for melamine chip and dip plate Export to Italy
Europe style for melamine chip and dip plate Export to Italy Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13inch Round Melamine Chip and Dip Plate |
| Item No. | PT070 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Height | 2.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.5 |
| Shipping Weight (kg) | 7.7 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We are ready to share our knowledge of marketing worldwide and recommend you suitable products at most competitive prices. So Profi Tools offer you best value of money and we are ready to develop together with Europe style for melamine chip and dip plate Export to Italy, The product will supply to all over the world, such as: Peru , Guinea , South Africa , Based on experienced engineers, all orders for drawing-based or sample-based processing are welcomed. We have now won a good reputation for outstanding customer service among our overseas customers. We will continue to try the best to supply you good quality products and solutions and the best service. We've been looking forward to serving you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Subscribe for more great DIY’s! http://bit.ly/MelanieHam
Check out More Crochet Tutorials! http://bit.ly/Crochettutorials
Check out my Crochet Chevron Pillow Course!
https://melanie-ham.mykajabi.com/store/NtNJbEzh
This is a great slightly slouchy beanie… a great advanced beginner tutorial showing you all the steps! Share with your crochet friends!
Follow me on Social!
Blog: http://www.melaniekham.com/
Facebook: https://www.facebook.com/melaniehamdesigns
Twitter: https://twitter.com/#!/melanieham
Pinterest: http://pinterest.com/melanieham/
Instagram: http://instagram.com/melaniekham
Get a FREE Crochet Pattern when you sign up for my Newsletter!
http://mad.ly/signups/124360/join
WRITTEN INSTRUCTIONS!
http://melaniekham.com/free-slightly-slouchy-crochet-hat-pattern/
The ch 2 does NOT count as a hdc when you are counting your round for THIS pattern as it “usually” would or could in other patterns. It was creating a little gap, so I made this adjustment
Materials
Lionbrand Heartland Yarn (Mine was the color Mount Ranier)
http://amzn.to/1xmUJlD
Size J hook
http://amzn.to/1uYszPz
My other Crochet Beanie Tutorial
Modified Instructions for this hat using CARON SIMPLY SOFT YARN.
http://www.iheartstitching.com/free-slouchy-hat-pattern-with-caron-simply-soft-yarn/
*This contains affiliate links. It costs nothing for you, but helps me to purchase supplies for videos! THANK YOU for the support!
My mailing address
19197 Golden Valley Rd Ste 710
Santa Clarita CA 91387
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.











