Europe style for christmas melamine dinnerware to Greece Factory
Europe style for christmas melamine dinnerware to Greece Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We consistently execute our spirit of ''Innovation bringing progress, Highly-quality ensuring subsistence, Administration advertising and marketing gain, Credit history attracting buyers for Europe style for christmas melamine dinnerware to Greece Factory, The product will supply to all over the world, such as: Australia , Mombasa , USA , With the development of the society and economy, our company will continue the "loyalty, dedication, efficiency, innovation" spirit of enterprise, and we will always adhere to the management idea of "would rather lose gold, do not lose customers heart". We will serve the domestic and foreign businessmen with sincere dedication, and let us create bright future together with you!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
All kinds of paper is available.
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.









