Europe style for 13inch Round Melamine pizza plate for Albania Manufacturer
Europe style for 13inch Round Melamine pizza plate for Albania Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13inch Round Melamine Pizza Plate |
| Item No. | PT203 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Height | 1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.9 |
| Shipping Weight (kg) | 7.9 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
All we do is always involved with our tenet " Consumer initial, Trust first, devoting within the food stuff packaging and environmental defense for Europe style for 13inch Round Melamine pizza plate for Albania Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: America , Qatar , Ethiopia , Strong infrastructure is the need of any organization. We are backed with a robust infrastructural facility that enables us to manufacture, store, quality check and dispatch our products worldwide. To maintain smooth work flow, we have sectioned our infrastructure into a number of departments. All these departments are functional with latest tools, modernized machines and equipment. Owing to which, we are able to accomplish voluminous production without compromising upon the quality.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Ruian Bokai Machinery Co., LTD is a professional manufacturer of Automatic Plastic Lid Thermoforming Machine, Vacuum Thermoforming Packaging Machine, Surprise Kinder Joy Egg Toy/Cholocate&Cookies Blister Packing Machine etc in China. Our website is www.bokaimachinery.com
For More Information or to Buy: http://qvc.co/2s3kBXq
This previously recorded video may not represent current pricing and availability.
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.











