Discountable price melamine meal tray to Romania Manufacturers
Discountable price melamine meal tray to Romania Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 11.5inch Melamine Meal Tray |
| Item No. | TR079 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
We have been ready to share our knowledge of advertising worldwide and recommend you suitable products at most aggressive costs. So Profi Tools present you ideal price of money and we've been ready to create with each other with Discountable price melamine meal tray to Romania Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Bolivia , Namibia , Swaziland , For more than ten years experience in this filed, our company has gained high reputation from home and abroad. So we welcome friends from all over the world to come and contact us, not only for business, but also for friendship.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Shop Spode at the Dining amp; Entertaining store. Free Shipping on eligible items. Everyday low..
For more details please visit: http://po.st/wgZeGB Thank You!
Spode Christmas Tree 20-Piece Set Spode Christmas Dinnerware Dinner Plates
https://www.youtube.com/watch?v=gHwHzKzYzwg
One of the core products of Kurita are the wet strength agents with the tradename Giluton. With Kurita´s pilot paper machine this video shows the production process of wet strengthened paper.
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.










