Discountable price halloween melamine dinnerware Supply to Bangladesh
Discountable price halloween melamine dinnerware Supply to Bangladesh Detail:
| Specification | |
| Item Name | Halloween Melamine Dinnerware |
| Item No. | TZ007 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 24sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 49.4 cm |
| Width | 20.5 cm |
| Height | 2.2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.2 |
| Shipping Weight (kg) | 6.3 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our personnel are always in the spirit of "continuous improvement and excellence", and with the superior quality products, favorable price and good after-sales services, we try to win every customer's trust for Discountable price halloween melamine dinnerware Supply to Bangladesh, The product will supply to all over the world, such as: Georgia , Belarus , Australia , We are sticking to excellent quality, competitive price and punctual delivery and better service, and sincerely hope to establish long-term good relationships and cooperation with our new and old business partners from all over the world. Sincerely welcome you to join us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Gelato Spoon http://bit.ly/Latte_Spoons_Discount
Similar videos:
Every kitchen, whether big or small, should be equipped with a set of these Long Handle Gelato Spoon by Gouda Select!
With a lightweight design and a 7.2″ long handle, these cocktail spoons are bound to take the difficulty out of stirring lattes, smoothies, fruit cocktails, baby formula, ice cafe, your milkshake, desert, etc. These decorative long handle spoons are made out of a premium quality melamine material which is BPA-FREE, DISHWASHER-SAFE & EXTREMELY DURABLE. Since they can withstand temperatures from a chilly -20 to 110+ degrees Fahrenheit, these long spoons can be used on a wide range of HOT or COLD beverages.
Each package includes SIX long spoons (2 blue, 2 green and 2 pink). We recommend yo keep a couple around the kitchen, take a few to the office or perhaps even pack one in your child’s lunchbox when needed. The possibilities are virtually endless with these unique long stirring spoons!
- SIX Long Latte Spoons
- 2 blue, 2 green, 2 pink
- Extended 7.2″ Length
- Lightweight & Compact
- Strong & Durable
- Dishwasher-Safe
Well, what are you waiting for?
It’s time to add a set of these retro vintage melamine spoons to your collection of kitchen essentials.
Gelato Spoon
Please subscribe to our channel
Hot-press Dry type Pulpmold Product Line.
PUNGNYUN GREENTEC
WWW.IPOONG.COM
As an international trading company, we have numerous partners, but about your company, I just want to say, you are really good, wide range, good quality, reasonable prices, warm and thoughtful service, advanced technology and equipment and workers have professional training, feedback and product update is timely, in short, this is a very pleasant cooperation, and we look forward to the next cooperation!










