Discount wholesale melamine solo cup for Victoria Importers
Discount wholesale melamine solo cup for Victoria Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16oz Melamine Solo Cup |
| Item No. | CP006 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | 16 oz |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Our progress depends about the advanced products ,fantastic talents and continuously strengthened technology forces for Discount wholesale melamine solo cup for Victoria Importers, The product will supply to all over the world, such as: Benin , Amsterdam , Hanover , During the development, our company has built a well-known brand. It is well highly acclaimed by our customers. OEM and ODM are accepted. We are looking forward to customers from all over the world to join us to a wild cooperation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Inaq Wil makes a tagine from earthenware clay on her verandah in Masbagik, Lombok Island, Indonesia. Inaq Wil is one of the over 200 potters that work with fair trade co-operative Lombok Pottery Centre.
The company keeps to the operation concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, customer supreme", we have always maintained business cooperation. Work with you,we feel easy!











