Discount wholesale melamine rectangle tray for Islamabad Manufacturers
Discount wholesale melamine rectangle tray for Islamabad Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 17inch Melamine Rectangle Tray |
| Item No. | TR080 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 43.2 cm |
| Width | 32 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
we are able to provide good quality items, aggressive rate and best shopper assistance. Our destination is "You come here with difficulty and we provide you with a smile to take away" for Discount wholesale melamine rectangle tray for Islamabad Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Guyana , Frankfurt , Sacramento , We always hold on the company's principle "honest, professional, effective and innovation", and missions of: let all drivers enjoy their driving at night, let our employees can realize their value of life, and to be stronger and service more people. We are determined to become the integrator of our product market and one-stop service provider of our product market.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
A few important things to keep in mind when cutting out a coutretop for a basin or sink. These few tips will make your job go much easier.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!










