Discount Price melamine dinner plate to Johor Manufacturer
Discount Price melamine dinner plate to Johor Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Each individual member from our large performance revenue crew values customers' needs and company communication for Discount Price melamine dinner plate to Johor Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Holland , Uzbekistan , Hongkong , We've been adhering to the philosophy of "attracting customers with the best items and excellent service". We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
If the daily output is too big to deliver the goods on time,always trouble to hire a worker , just need a uv coating line can solve the problem .This is line can hlep you improve output,down the cost of paint ,and operation is very easy . Whatever your materials is MDF or melamine /solid wood /pvc/glass and so on , just need the materails is flat board ,this uv line can do many kind of paint effect that you want .
Foshan Shunde Purete mechanical Co.,Ltd located in the Lunjiao town of woodworking machinery,and our factory is near Guangzhou city .
We focus on produce roller coater/curtain coater/uv dryer/uv lines and so on , if you want to know more information about uv machines and woodworking machines , please send email to purete@gdcoating.net, I am Amy Chen , welcome to consult and visit our factory .
High production efficiency and good product quality, fast delivery and completed after-sale protection, a right choice, a best choice.











