Discount Price christmas melamine dinnerware to Sweden Factories
Discount Price christmas melamine dinnerware to Sweden Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
With this motto in mind, we have become one of the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for Discount Price christmas melamine dinnerware to Sweden Factories, The product will supply to all over the world, such as: panama , Karachi , Lyon , Our company absorbs new ideas, strict quality control, a full range of service tracking, and adhere to make high-quality products. Our business aims to "honest and trustworthy, favorable price, customer first", so we won the trust of the majority of customers! If you are interested in our products and services, please do not hesitate to contact us!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For the full review, where it’s in stock, and how much it costs, visit http://www.timetoplaymag.com/product/7978/educational-insights/chet-the-cat-and-friends-yummy-adventures-baking-set/
Viewing on mobile? Download our free Shop for Kids app for instant price comparison and more. http://ShopForKids.com
Your budding chef will enjoy the Chet the Cat and Friends! Yummy Adventures Baking Set. This is a whimsical nine-piece Melamine play baking set for young kids. It comes with a rolling pin, a mixing bowl, a pie pan, three measuring cups, a mixing spoon, a spatula, and a cookie sheet. What makes this unique are the colorful and playful graphics by artist Michael Slack. These unique designs are very playful and engaging. This playset is dishwasher-safe and is food grade-safe but is not for use in microwaves, ovens, or stovetops. Your young future chef will love roleplaying with his own pastry recipes or helping out with batter mixing and serving with these food-safe tools.
Website login karey :wwwsmallscaleindustries.in wwwskengineers.info
CUSTOMER CARE 08081308899 ,0841008551 09084886245 08755011715 07037593303 09319414137 08923542268 09319414137, 09058844721 09319933241, 09456624895
Low Price Machinery For Sale Thermocol Dona-Plate Machine, Disposable Glass Machines, Paper Dona-Plate Machines, Paper Cup Machines, Food Processing Machines, Plastic Product Making Machine, Textile Machineries, Different Pouch Packaging Machines, Mineral Water, Note Book Making Machine, Melamine Crockery Machine, Interlocking Machine, Candle Machine, Bakery Machines 2000 Machines Etc.…@34,999/Onwards
0% Finance
Free Training/Marketing Agreements & up to 25% off
Apna Full Name-Address, Email.id Sms Kre.
S K ENGINEERS
102 GARDEN CITY OPP PAVAN BIHAR NEAR AKASH TOVER ALMADINA HOSPITEL,BISELPUR CHORAHA
UNIVERCITY ROAD
BAREILLY UP whatsapp no 09412292815
http://www.smallscaleindustries.in
https://www.youtube.com/user/skengineersbly
http://skengineersmachine.tradeindia.com
https://www.facebook.com/skengineersbly
In China, we have many partners, this company is the most satisfying to us, reliable quality and good credit, it is worth appreciation.











