Discount Price 6inch melamine coaster placemat for Angola Factories
Discount Price 6inch melamine coaster placemat for Angola Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT215 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.6 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 0.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.5 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
With a sound business credit, excellent after-sales service and modern manufacturing facilities, we have earned an excellent reputation among our customers across the world for Discount Price 6inch melamine coaster placemat for Angola Factories, The product will supply to all over the world, such as: Melbourne , South Africa , Salt Lake City , The company has numbers of foreign trade platforms, which are Alibaba,Globalsources,Global Market,Made-in-china. "XinGuangYang" HID brand products sell very well in Europe, America, Middle East and other regions more than 30 countries.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For semi automatic tableware production line, we have 700pcs/h, 2000pcs/h, 3500pcs/h and 7000pcs/h for your choice. The raw material can be bagasse pulp, straw pulp, wood pulp and bamboo pulp and other paper pulp, whcih can be collected easily at low cost and they are biological to our environment. Our machines have been approved by CE, TUV, SGS and ISO9001. Our engineers are available to abroad to service. For more information, please contact me via trade020@nanyaboen.com
The sales manager is very patient, we communicated about three days before we decided to cooperate, finally, we are very satisfied with this cooperation!











