Customized Supplier for melamine solo cup Export to Benin
Customized Supplier for melamine solo cup Export to Benin Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16oz Melamine Solo Cup |
| Item No. | CP006 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | 16 oz |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
Our aim is usually to give superior quality items at aggressive rates, and top-notch company to clients around the earth. We have been ISO9001, CE, and GS certified and strictly adhere to their good quality specifications for Customized Supplier for melamine solo cup Export to Benin, The product will supply to all over the world, such as: Bhutan , Myanmar , Muscat , Our products are mainly exported to Europe, Africa, America, the Middle East and Southeast Asia and other countries and regions. We have enjoyed a great reputation among our customers for quality products and good services.We would make friends with businessmen from at home and abroad, following the purpose of "Quality First, Reputation First, the Best Services."
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.











