Customized Supplier for melamine colander for Venezuela Importers
Customized Supplier for melamine colander for Venezuela Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Colander |
| Item No. | BW257 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue/Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.3 cm |
| Width | 18.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.5 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We have now sophisticated machines. Our solutions are exported to the USA, the UK and so on, enjoying a great reputation amid consumers for Customized Supplier for melamine colander for Venezuela Importers, The product will supply to all over the world, such as: Cape Town , Cairo , Myanmar , Adhering to the management tenet of "Managing Sincerely, Winning by Quality", we try our best to provide excellent products and service to our clients. We look forward to making progress together with domestic and international clients.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Pure Art | Visit: http://www.adsofbd.com
Brand: Italiano (5)
Client: PRAN-RFL Group
brand team: Fahim Hossain Mursed Muneem
creative & direction: Tito Rahman
dop: Pablo Deadman
executive producer: Mamun Abdullah
chief ad: Tasnufa Simi
assistant director: Mahabub Shobuj Foez Ahamed
casting: MesBah KaMal Munna
art director: Hasan Tareq
costume: Farzana Sun
production controller: Mohon Vai
make up: Tarek Ad
accounts: Abu Mohammad
post ad: Awlad Hossen Cishti
post supervisor: Shohag Shohag
edit & color: i k jewel
vfx svr: Asm Kawsar & team
graphics: Bidhan Saha, A K Azad Nobel, Jahidul Haque Ratul
music & sound design: Rasheed Sharif Shoaib
vo: Elita Karim
artist: Rani Ahad, Shoron Rahman, Nimmi Arzoo Hossain
a Postoffice production…
As an international trading company, we have numerous partners, but about your company, I just want to say, you are really good, wide range, good quality, reasonable prices, warm and thoughtful service, advanced technology and equipment and workers have professional training, feedback and product update is timely, in short, this is a very pleasant cooperation, and we look forward to the next cooperation!











