China wholesale melamine outdoor dinnerware Export to Mexico
China wholesale melamine outdoor dinnerware Export to Mexico Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Outdoor Dinnerware |
| Item No. | TZ002 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 28 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate inside our success for China wholesale melamine outdoor dinnerware Export to Mexico, The product will supply to all over the world, such as: Leicester , Congo , South Africa , All our products are exported to clients in the UK, Germany, France, Spain, the USA, Canada, Iran, Iraq, the Middle East and Africa. Our products are well welcomed by our customers for the high quality, competitive prices and the most favorable styles. We hope to establish business relationship with all customers and bring more beautifu colors for the life.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Over 200 motorsports-oriented videos, thrilling and action-packed! Share our passion on YouTube, susbcribe to Motul Channel now
http://www.youtube.com/motul
Follow us on Twitter: http://www.twitter.com/motul
Join us on Facebook: http://www.facebook.com/motul
Visit us: http://www.motul.com
Music: “The Glitch Mob-Warrior Concerto”
High-gloss, water based porcelain and ceramic paint for school, hobby, leisure-time and arts and crafts. Ready-to-use Marabu-Ceramica ist very durable and, after oven-baking (30 minutes at 170 °C), weatherproof, water-proof and even dishwasher-safe. The porcelain and ceramic paint has good lightfastness and paintability; it is ideal for all porcelain painting techniques and excellently suitable for painting on porcelain, ceramic, terracotta, earthenware, pre-fired ceramic, metal, glass and Arcopal®.
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!











