China Wholesale for 6inch melamine coaster placemat to Florence Importers
China Wholesale for 6inch melamine coaster placemat to Florence Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT215 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.6 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 0.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.5 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We have now sophisticated machines. Our solutions are exported to the USA, the UK and so on, enjoying a great reputation amid consumers for China Wholesale for 6inch melamine coaster placemat to Florence Importers, The product will supply to all over the world, such as: Indonesia , Durban , Atlanta , Our company always concentrate on the development of the international market. We have a lot of customers in Russia , European countries, the USA, the Middle East countries and Africa countries. We always follow that quality is foundation while service is guarantee to meet all customers.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Information or to Buy: http://www.qvc.com/.product.H204899.html?cm_ven=YT&cm_cat=AU&cm_pla=CAROLYNGRACIE_20150402_rj6s9OKWcTI&cm_ite=DEC_PRODUCTDETAIL_H204899
1-800-455-8838, item# H204899
This previously recorded video may not represent current pricing and availability.
Get everything you need to make your own at http://rdy.cr/43013f. Get more KIN PARENTS tips & advice: http://bit.ly/KinParents
Tackle a simple new craft and start a new family tradition! Our Kin Parents Producer Robert Mahar offers up a simple way to customize a ceramic plate designed to make appearances on special “big days” – birthdays, first day of school, celebrating a team win or a job well done!
Find more of Robert’s work at http://www.maharcraft.tumblr.com.
Materials and tools:
plain ceramic plate
carbon paper
pencil
ceramic paint pen
Source:
Pebeo Porcelaine 150 Paint Markers, http://www.dickblick.com/products/pebeo-porcelaine-150-paint-markers
Instructions:
1. Print out desired text — choose a font size appropriate for your plate rim. Cut out text, leaving approximately a ½” border around text.
2. Tape cut out text to the backside of a piece of carbon paper. Cut carbon paper, Cut out text, leaving approximately a ½” border around text paper.
3. Position and tape to plate rim.
4. Trace over text with pencil to transfer image to plate. Gently remove carbon/paper from plate.
5. Trace over transfer image with ceramic paint markers. Allow to dry.
6. Bake for 30 minutes at 300°F (150°C). This makes the paint permanent and dishwasher-safe.
This project was presented by Kiersten Hathcock. Learn more about Kiersten and her company Mod Mom Furniture at these links:
http://www.modmomfurniture.com
Facebook: http://www.facebook.com/modmomfurniture
Twitter: https://twitter.com/modmomkiersten
Pinterest: http://pinterest.com/modmomfurniture
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.











