China supplier OEM melamine dessert plate for Denmark Manufacturer
China supplier OEM melamine dessert plate for Denmark Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Being supported by an highly developed and skilled IT group, we could offer you technical support on pre-sales & after-sales support for China supplier OEM melamine dessert plate for Denmark Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Frankfurt , Zurich , Surabaya , We hope we can establish long-term cooperation with all of the customers, and hope we can improve competitiveness and achieve the win-win situation together with the customers. We sincerely welcome the customers from all over the world to contact us for anything you need to have!Welcome all customers both at home and abroad to visit our factory. We hope to have win-win business relationships with you, and create a better tomorrow.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Face Mask For Younger Looking Skin With Rice Flour
Home remedies are the most effective way to bring back the natural glow to your skin. Rice Powder or Rice Flour is an effective ingredient used to treat blemishes and maintain white skin.
How Can Rice Flour Lighten Our Skin?
The high levels of PABA (para aminobenzonic acid) can act as a sunscreen.
The allantoin present in it soothes sun burns and promotes skin repair.
The tyrosinase present in it controls the production of melamine in the skin.
It removes excess oil and sebum from the skin.
It is a rich source of vitamin B which boosts new cell production and slows down the aging process.
It helps to brighten the skin by improving the collagen and elasticity of the skin.
Rice Powder as Anti Ageing Face Mask
Ingredients – Rice powder, Egg white and Glycerin
– Prepare a skin tightening face mask by mixing 2 tbsp of rice flour with 1 egg white and 4 to 5 drops of glycerin.
– Apply the mask to your clean face and let it stay until it dries completely.
– Remove the mask slowly in upward direction using your fingertips and then rinse with cold water.
Benefits
This anti ageing face mask instantly firm up sagging skin, smooths wrinkles and fines lines, increases skin elasticity and leaves skin feel moisturized, re-energized and youthful.
Face Mask For Younger Looking Skin With Rice Flour
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!










