China Professional Supplier melamine solo cup to Finland Factories
China Professional Supplier melamine solo cup to Finland Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16oz Melamine Solo Cup |
| Item No. | CP006 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | 16 oz |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
Always customer-oriented, and it's our ultimate target to be not only the most reliable, trustable and honest supplier, but also the partner for our customers for China Professional Supplier melamine solo cup to Finland Factories, The product will supply to all over the world, such as: Armenia , Austria , United Arab emirates , With a wide range, good quality, reasonable prices and stylish designs, our products are extensively used in public placesand other industries. Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously developing economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We are a commercial kitchen equipment and restaurant equipment supplier from China.
Check this machine from https://www.twothousand.com/cake-cutt…
Our Official Website:
==================================================
https://www.twothousand.com
Connect with us:
==================================================
Facebook: https://facebook.com/twothousandmachi…
Twitter: https://twitter.com/twothousandco
Google+: https://google.com/+TwothousandMachin…
Linkedin: https://cn.linkedin.com/pub/eva-peng/…
Join Twothousand Machinery:
==================================================
https://www.twothousand.com/customer/…
We are a professional manufactory which mainly make pulp moulding machine since 1986.
We have much experience in making egg tray,egg box and so on .
efficiency: 8-10times/min
Capacity: 480-600pcs/hr
Please contact us if you are interested in.
Email:Tony@eggtraymachine-sh.com
Mobile:86-15387328303
Tel: 86-731-58636699
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!










