China Gold Supplier for melamine shot glasses for Madras Importers
China Gold Supplier for melamine shot glasses for Madras Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 2oz Melamine Solo Shot Glasses |
| Item No. | CP009 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 20pcs/box,160pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Height | 5.6 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We have many excellent staff members good at marketing, QC, and dealing with kinds of troublesome problem in the production process for China Gold Supplier for melamine shot glasses for Madras Importers, The product will supply to all over the world, such as: Costa Rica , Iraq , Indonesia , We have many years' experience in hair product production, and our strict QC Team and skilled workers will ensure that we give you top hair products with the best hair quality and workmanship. You will get successful business if you choose to cooperate with such a professional manufacturer. Welcome your order cooperation!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
A model simple line,just including loading,unloading and press machine,small investment and easy to operating and maintain.
Yuanfong brand produced by Luotong machinery in China.Innovation and innovation.The first choice brand in Furniture and Melamine industry in China.
Around 3000 sets line delivered in 8 years in 25 countries.
Website:en.czluotong.com
E-mail: xiaoming8132@yahoo.com, yuanfong01@yahoo.com
Skype: luotong01
Mobile:0086-13401558444 (Whatsapp and Viber ID also)
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.











