China Factory for 6inch Melamine Sushi Plate for Roman Importers
China Factory for 6inch Melamine Sushi Plate for Roman Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Sushi Plate |
| Item No. | PT007 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.1 cm |
| Width | 15.1 cm |
| Height | 2.1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.6 |
| Shipping Weight (kg) | 8.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Being supported by an highly developed and skilled IT group, we could offer you technical support on pre-sales & after-sales support for China Factory for 6inch Melamine Sushi Plate for Roman Importers, The product will supply to all over the world, such as: Mauritius , Kuala Lumpur , America , Our professional engineering group will always be ready to serve you for consultation and feedback. We're able to also offer you with absolutely free samples to meet your requirements. Finest efforts will likely be produced to offer you the ideal service and goods. For anyone who is thinking about our company and merchandise, be sure to contact us by sending us emails or contact us quickly. As a way to know our merchandise and firm. lot more, you can come to our factory to find out it. We'll always welcome guests from all over the world to our business to build company relations with us. Be sure to feel free to get in touch with us for business and we believe we've been intending to share the top trading practical experience with all our merchants.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.superfoodhealthyliving.com/
http://www.superfoodhealthyliving.com/article-Marine-Phytoplankton.html
Tainted animal feed. Spinach scares. Peanut butter recalls. Food safety has been big news lately, which is making many people think twice about what’s on their plates.
First, the facts. The FDA says some U.S. hogs, poultry, and farmed fish recently ate animal feed containing Chinese ingredients tainted with an industrial chemical called melamine. But the FDA says people who ate meat from those animals are likely at “very low” risk of melamine-related health problems.
The source of the salmonella outbreak in Peter Pan and Great Value peanut butter has been found, and maker ConAgra plans to start shipping Peter Pan Peanut Butter to retailers this summer. And Last fall’s E. coli outbreak in fresh bagged spinach is over.
Despite the spate of food safety snafus, America’s food safety system works, CDC senior epidemiologist Linda Demma, PhD, tells WebMD.
http://www.superfoodhealthyliving.com/
http://www.superfoodhealthyliving.com/raw-foods-blog/
http://www.superfoodhealthyliving.com/raw-foods-blog/income-opportunity.html
I started using mold release spray during casting, and I was pleasantly surprised at how easy it is to de-mold! Many times, I end up destroying my molds because …
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.











